Máte rádi retro styl, nebo jste se alespoň ve svém životě setkali s některými retro výrobky, například domácími spotřebiči z doby socialismu? Někteří lidé mohou mít doma přímo poklady, a prohlédnout si kupříkladu starý fén na vlasy od firmy ETA, nebo starý mixér, je někdy opravdový zážitek. Za těmito výrobky stojí mnoho hodin práce konstruktérů, vývojářů a dělníků z prototypových i výrobních provozů a odsuzovat tyto historické kousky jen proto, že se jedná o technicky primitivní stroje není zrovna moudré.
V té době se velmi mnoho plastových dílů domácích spotřebičů zhotovovalo z bakelitu. Je to známý reaktoplast a jeho výroba byla zavedena již od doby před druhou světovou válkou. Bakelit se však postupem času začal z výrobního procesu vytrácet a dnes se s ním prakticky již nikde nesetkáte. Namísto něj se do popředí nasouvají termoplasty, vstřikované do tvarových forem.
Kdybyste se dnes porozhlédli ve své domácnosti po spotřebičích, například v kuchyni, a zaměřili se na toustovače, rychlovarné konvice, kuchyňské roboty, kávovary, termosky a další podobné pomocníky, zjistíte, že jejich konstrukci tvoří kombinace kovu a plastu, případně skla. Nic jiného tu nenajdete, žádné dřevo, papír ani textil. V drtivé většině se jedná o kovový a plastový skelet s různými funkčními i pevnostními prvky, a kdybyste nějaký spotřebič demontovali na součástky, bude to docela zajímavá hromádka kovů a plastu, v jistém slova smyslu recyklovatelná.
Jestliže si nyní odmyslíme ty kovové součásti, odhalíme, že ty plastové jsou zhotovené v mnoha roztodivných tvarech, a málokdy se jedná o jednoduché geometrická tělesa, jako je kvádr, krychle, jehlan či koule. Mnohdy se jedná o různé stěží popsatelné křivky. Vyrobit vstřikovací formu a nástroje pro každý díl všech spotřebičů není jen tak a starají se o to odborníci, například společnost HRO TECH Hro tech, která se na tuto oblast výroby specializuje.