V čem skladujete a přepravujete ovoce

Vlastníte zahradní pozemek nebo ovocný sad, na jehož ploše sklízíte každý rok desítky nebo stovky kilogramů různých ovocných druhů? Jedná se o jablka, hrušky, třešně, švestky, meruňky, broskve, arónie, angrešt a rybíz? Pak musíte mít jasno, v čem a jakým způsobem ovoce skladovat a také přepravovat. Týká se to situací, kdy ukládáte ovocné přebytky do sklepa před zimním obdobím a také transportu plodů do tržnic, obchodů anebo k přímé spotřebě mezi vašimi přáteli.

sklizeň jahod

Dřevo versus plast

Dřevěné bedýnky mají jednu zásadní výhodu – jsou velice levné a dobře dostupné. Bohužel je to snad to jediné, proč si je pořídit. Dřevo se totiž velmi rychle rozkládá, kontaminuje bakteriemi a plísní a jeho krátkou životnost nepodpoří ani nečistoty, které dřevěné výrobky tohoto typu často provází. A vyčistit dřevěné bedýnky z nehoblovaných latí je něco podobného, jako drhnout nerezovou pánev od připáleného jídla brusnou pastou.

jablka na stromě

Dejte raději přednost plastu – plastické hmoty nabízí v současné době takové možnosti, že se lidem o nich před půl stoletím ani nesnilo. Kupříkladu tvrzené plasty s velmi vysokou nosností a houževnatostí a s mimořádnou životností. Vyrábí se z nich speciální IBC kontejnery pro přepravu tekutých složek zpracovaného ovoce a zeleniny, anebo přímo přepravky na ovoce Schoeller Allibert pro dlouhodobé skladování i přepravu na delší vzdálenosti.

Přepravky z plastu nepodléhají korozi, jsou netečné vůči plísním a hnilobě a není nutné je kvůli tomu ošetřovat nátěry a penetracemi. Snadno se také udržují v čistotě vzhledem k jejich velmi hladkému a nepřilnavému povrchu. Investice do plastových přepravek se vyplatí vzhledem k jejich vlastnostem a také proto, že vaše snažení a práce s pěstováním a sklizní ovoce a zeleniny nevyjde naprázdno, a že tímto jen završíte své úspěchy v ne zrovna snadném odvětví lidské činnosti.