Může být sídlo zdarma pro charitativní organizace


V naší zemi máme mnoho různých charitativních organizací. Ty se zabývají podporou nejrůznějších skupin a aktivit, od seniorů až po mentálně postižené. I tyto jsou však z hlediska zákona právnické osoby, a jako takové musí mít své sídlo. Problém je však v tom, že se často jedná o neziskové organizace, které jsou v podstatě závislé na sponzorských a jiných darech. A ceny nemovitostí i nájmu rozhodně nejsou nejmenší. Jak to tedy vyřešit?

předávání nového sídla

Jednou z možností je, že bude sídlo zdarma pro charitativní organizace. Díky tomu za něj nebudou muset platit a budou mít více peněz na pomoci své cílové skupině. To je také základní myšlenkou tohoto způsobu uvažování. Ovšem situace samozřejmě není tak jednoduchá.

Nelze totiž očekávat, že původní majitel svou nemovitost jen tak dá, či ji pronajme, aniž by chtěl zaplatit nájem. To v podstatě ani není možné, zvláště když si uvědomíme, jaké jsou s tím náklady. Proto je jasné, že tuto částku musí přeci jen někdo zaplatit. Ale kdo, když ne ona charitativní organizace?

charitativní organizace jsou většinou neziskové

V naprosté většině případů zde podá pomocnou ruku stát, ovšem ani to není tak jednoduché. Všichni víme, kolik byrokracie všude je, a to platí i zde. Pokud tedy chce „neziskovka“ získat dotaci na nemovitost tímto způsobem, musí se připravit na to, že je to běh na velmi dlouhou trať, u kterého navíc ani není jisté, zda bude úspěšný.

Mnohem jistější je v tomto ohledu využít darů od sponzorů. Ti nám mohou dát buď přímo nemovitost samotnou, nebo peníze na její koupi či užívání. To je mnohem jednodušší i rychlejší řešení, i když ani zde se nevyhneme papírování, neboť je nutné kvůli účetnictví vše přesně zaznamenat.

V každém případě však je jasné, že to těmto organizacím značně pomůže. Obvykle totiž nemají peněz nazbyt, a každá pomoc je zde velmi vítána, bez ohledu na to, jakou má podobu. A sídlo je něco, co podle zákona musí mít každá z nich.